Räkna ut ditt dagliga kaloribehov

För att ha full kontroll över sitt kaloriintag så gäller det att man vet hur mycket kalorier kroppen gör av med under en dag. Vi har tidigare skrivit ut matematiken bakom denna formel i vår stora Deff Guide men vi ville göra det enklare för er.

Så därför har vi gjort ett räkneverk där ni kan fylla i era mått och få ut ert dagliga kaloribehov. Du kan också välja hur mycket du vill gå ner i veckan och trycka ”beräkna” så får du ut hur många kalorier du behöver få i dig för att gå ner den angivna vikten på en vecka.

Angående aktivitetsnivåer:
En timmes hård träning väger inte upp en för övrigt stillasittande dag. Sätt aktivitetsnivån efter hur din vardag ser ut, utanför gymmet. I fall du tränar väldigt mycket, säg 6-7 gånger i veckan, eller mer, så kan du höja aktivitetsnivån ett hack. Så ett en dag framför datorn räknas som minimal aktivitet, men om du utöver det tränar 6 eller mer hårda pass i veckan så kan du sätta ”låg aktivitet” istället.

Benämning = förklaring (multiplikationsfaktor)

Sängliggande (Koma) = Självförklarande (1.0)
Minimal eller ingen aktivitet = Stillasittande. Skrivbordsarbete, ingen träning. (1.2)
Låg Aktivitet = Låg daglig aktivitet och lätt motion 1-3 dagar i veckan. (1.375)
Normal Aktivitet = Måttlig daglig aktivitet och måttlig motion 3-5 dagar i veckan (1.55)
Hög Aktivitet = Fysiskt krävande livsstil och hård träning 6-7 dagar i veckan) (1.725)
Väldigt Hög Aktivitet = Mycket hårt fysiskt arbete och uthållighetsträning på elitnivå (1.9)


KaloribehovKalkylatorn använder sig av Harris-Benedict Ekvationen.

Andra resurser:

Räkna ut din kaloriförbrukning vid aktivitet
Räkna ut ditt 1RM – ”One Repetition Maximum”
Styrkestandard – Män
Styrkestandard – Kvinnor
Räkna ut ditt BMI


Dela med dina vänner!

Dela med dina vänner

En Kommentar Till “Räkna ut ditt kaloribehov”

  1. […] kollade omkring lite för att se vilka siffror de andra sajterna skulle rekommendera. Jag hittade http://fitnesskolan.se/rakna-ut-ditt-kaloribehov/ som gav ganska lika resultat som många andra, men som har fler riktlinjer när det gäller […]

Hitta oss på Facebook
Annons
Annons
  • Träna hårt, ät rätt och lev livet till fullo!