Topp 20 – Musik till gymmet [Motivation]

Skriven av Christian L.

Musik – få medium kan väcka sådana känslor som musik. Tillsammans med muntliga fabler så är dessutom musik förmodligen den äldsta formen av underhållning och berättande. Musik kan också motivera oss. Musiken kan ”tagga” en på väg till gymmet och få en att pusha lite extra när man väl är där. Musik är också högst individuellt och därför är det väldigt svårt att spika nånting som ”Den Ultimata Spellistan”.

Med det sagt, eller skrivet i alla fall, så här kommer Fitnesskolan.se’s Definitiva Topp 20 låtar att lyfta skrot till.

Du hittar spellistan på spotify här!

OBS!! Låtarna presenterade i den är listan kan framkalla milda aggressioner, jävlar anamma och nya personbästa(1).

 
Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Skriv en Kommentar

Hitta oss på Facebook
Annons
Annons
  • Träna hårt, ät rätt och lev livet till fullo!