Topp 5 – Proteinkällor för Muskelbygge

Skriven av Christian L.

bästa proteinkällorna

Fitnesskolan listar de 5 bästa proteinkällorna och spikar dem på din handlarlista.

5-Whey protein

Till skillnad från kolhydrater i kosttillskott så är proteinpulver en naturlig produkt och håller faktiskt en väldigt hög kvalitet. När man som tränande individ vill ligga på ett högt proteinintag så är proteinpulver en väldigt smidig lösning att utöka intaget med.

Whey protein – 1 dl (en portion/shake)
Kalorier: 146
Protein: 28 g
Kolhydrater: 1.5 g
Fett: 3 g
(Ungefärliga siffror, kan skilja sig från märke till märke.)

4-Ägg

En av de bästa proteinkällorna sedan urminnes tider, med fullvärdigt protein. Vill man spara på kalorierna kan man ta bort gulan, men även gulan innehåller en mängd nyttiga vitaminer som man inte ska vara för snabb med att ta bort. Ett normalt ägg brukar väga ca 50-60 gram.

Ägg kokt – 100 gram
Kalorier: 140
Protein: 12.6 g
Kolhydrater: 0 g
Fett: 10.2 g

3-Kvarg

Ditt nya favoritpålägg. Kvarg är en enormt bra proteinkälla som passar perfekt på frukostmackan och vilken annan macka som helst för den delen. Kalorisnål är den också. Ett alternativ till kvarg är keso. Keso finns i en mängd smaker t.ex. Chili, paprika och lök. Alla är utmärkta val. Keso finns också i fettsnålare versioner. Men det är knappt nödvändigt när vanlig keso är så nyttig redan från början.

Kvarg 1% fett – 100 gram
Kalorier: 75.6
Protein: 12.7 g
Kolhydrater: 3.6
Fett: 1 g

Keso naturell – 100 gram
Kalorier: 93
Protein: 12 g
Kolhydrater: 2.1 g
Fett: 4 g

Värt att nämna är att Kvarg och keso består till stora delar av långsamt verkande kaseinprotein.

2-Tonfisk

Proteinrik till max. Tonfisk borde finnas i varje hushåll utan undantag. Tonfisk kan du ha på en macka, i en sallad eller bara sleva i dig direkt från burken. Varför inte allt på en gång, du kan verkligen inte göra fel med tonfisk.

Tonfisk i vatten – 100 gram
Kalorier: 110
Protein: 24.5 g
Kolhydrater: 0 g
Fett: 1.2 g

1-Kyckling

Även om kyckling inte är den absolut mest proteinrika matvaran så är den, den mest använda. Ingen byggarmiddag är komplett utan kyckling. Du kan köpa kycklingen i färdiga bitar, bara steka upp och slänga ner i en smarrig kycklingsallad. Du kan köpa en hel kyckling och bara slänga in i ugnen någon timme. Grillade kycklingfiléer är aldrig fel heller. Där finns en uppsjö av möjligheter med kyckling och med lite fantasi så ska man aldrig behöva tröttna på denna proteinkälla.

Kycklingfilé utan skinn – 100 gram
Kalorier: 105
Protein: 23.1 g
Kolhydrater: 0 g
Fett: 1.2 g

Skrivit upp allting? Gå och handla nu!

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

15 Kommentarer Till “Topp 5 – Proteinkällor för Muskelbygge”

 1. Robert skriver:

  Ville bara tillägga att man kan få i sig mycket protein på vegetarisk väg också. Billigt, gott och miljövänligt!

  Exempelvis olika bönor, quinoa och bovete är några exempel. Sojabönor innehåller alla de essentiella aminosyrorna och består av hela 39& protein!

  • Johan skriver:

   Proteinvärdet är inte tillräckligt högt för att aminosyror ska bildas korrekt , lever du som vegan i flera år som kommer du märka proteinbrist , vitaminbrist , även blodbrist. Så om du vill äta vegetarisk gör det.

  • Johan skriver:

   Det handlar om det biologiska värdet av proteinet inte per 100 gram.

 2. Maria skriver:

  bra tips på nattmat vid nattarbete och efter nattpasset innan läggdags :)

 3. Linus skriver:

  Som kyckling allergiker undrar jag vad som ska ersätta det. Riktigt surt när kyckling är det bästa som sagt…. mvh

 4. Jonatan skriver:

  Hallå!
  Som laktoskänslig undrar om det finns något substitut för kvarg? Laktosfritt alternativ?

  Mvh
  Jonatan

  • Fitnesskolan skriver:

   Yes, där finns en laktosfri version: ”Valio Eila laktosfri mat&bakkvarg 0,3%”

   • Marie skriver:

    Tror det är skånemejeri som börjat med laktos fria också. Deras laktosfria vanilj är hur god som helst. (kan ha tagit fel på märke, men kolla i mejeri hyllan)

 5. Nisse skriver:

  Hej hur mycket proteinshake kan man dricka per dag? Alltså jag menar kan man byta ut vissa måltider mot proteinshakes för att minska kalori intaget för dagen? Och i så fall hur länge är det gångbart att göra så utan att kroppen tar stryk om den nu gör det?

  Med vänlig hälsning,

  Nils

  • Fitnesskolan skriver:

   ta det lugnt nisse, vi har ställt in så vi måste godkänna alla kommentarer innan dom visar sig. Vi får in väldigt mycket spam så vi måste göra så här.

   finns ingen gräns för hur mycket du kan dricka, det är bara protein. Men att leva på dem är inget att rekommendera.

   Protein-tillskott ska agera som just det, tillskott.

   • Nils skriver:

    Tack för svaret! Så att byta ut 2 mellanmål mot proteinshake för att få ner kaloriintaget funkar bra då. Perfekt!

 6. Per Ekbjörn skriver:

  Det är bra proteinkällor men värt att nämna om kvarg kanske är att det innehåller kasein som är långsamt protein och är mest lämpat att ta till kvällsmål?

Skriv en Kommentar

Hitta oss på Facebook
Annons
Annons
 • Träna hårt, ät rätt och lev livet till fullo!